Blog > Komentarze do wpisu

A TAK BYŁO NA WSI ... bruschetta na ognisku, RAW smakołyki i TOFU "pod pierzynką"

Sielski nasz wiejski anielski urlop był też niezwykle udany kulinarnie. Głównie za sprawą absolutnie bezgotówkowej lokalnej wymiany warzywnej. Mam tam genialnych sąsiadów, którzy zawsze "dopieszczają" warszawiankę."Latoś" tym chętniej, że wszystkim pięknie obrodziło - ogórkami, pomidorami, burakami, sałatą, ziemniakami, zieleniną - "nie do przejedzenia".

Na początek alternatywny grill - BRUNSCHETTA na ognisku - pajdy chleba z lokalnej piekarni, pomidory malinowe i czosnek od sąsiadki - tylko oliwa zamorska. Przepis? No chleb kroimy na pajdy. Czosnek siekamy i ładujemy do oliwy - jak się przegryzie smarujemy tą czosnkową oliwą z dwóch stron i z dwóch stron krótko opiekamy na ruszcie. Pozostała oliwą zalewamy posiekane pomidory. A wygląda to tak:

Bezstresowy czas wykorzystałam też na kilka dni raw. Bardzo fajny eksperyment. Czuję, że w przyszłym roku dojrzeję do takiego całego lata, nie tylko kilku dni.

Jedziemy... co z tego będzie?

Banany i limonka kupne - botwinka i pietruszka z warzywnika sąsiadki

Efekt - pyszny słodko -kwaśny koktail śniadaniowy

A na drugie śniadanie...

Obiad ... sałata od sąsiada, pomidory z sąsiedniej wsi, pieczarki niestety już ze sklepu zamarynowane w sosie sojowym, podobnie jak koktailowe pomidorki - do dekoracji. Wszystko obsypane hojnie niełuskanym sezamem. Wspaniale smakuje też ze słonecznikiem.

A na kolację coś nie raw -  efektowna przystawka na okoliczność niespodziewanych gości. Marynowane tofu kroimy w plastry i na każdym rozsmarowujemy kilka łyżek pasty z oliwek (oliwki, czosnek, odrobina oliwy, opcjonalnie kilka łyżek słonecznika i natka pietruszki + blender) i kilka łyżek pesto (bazylia, oliwa, czosnek, sól, słonecznik + blender)

Na deser ... coś czego nie może nigdy zabraknąć w kuchni. Bazylia i kot. Kot też jak najbardziej do konsumpcji - konsumuje bazylie w tempie szybszym niż jej przyrost ;)

 

 

 

 

niedziela, 19 sierpnia 2012, vegan_miumiu

Polecane wpisy

Komentarze
2012/08/19 00:50:44
Polska wieś wspaniała wieś
kolejny raz zainspirowałaś mnie do zrobienia genialnych przekąsek w banalnie prosty i szybki sposób :)
mam grill elektryczny, myślę, że wkomponuje bruschette w cały rok kalendarzowy :))
-
2012/08/19 01:09:56
Banalnie proste i szybkie - taka właśnie jest (może być) wegańska kuchnia :)