Blog > Komentarze do wpisu

Deser z bitą śmietaną

Nic nie piszę, bo nie mam się za bardzo czym "pochwalić". Na wakacjach musiałam mocno lawirować między daniami restauracyjnymi, bo ser jak się okazuje można dodać do wszystkiego ;) Na wsi, a nawet w drodze (pierogi z bobem i grzybami by kinia - ambrozja) byłam zacnie karmiona (kopytka z leśnymi grzybami np.). Ale jeszcze sama tych przepisów nie wypróbowałam. W czasie tygodnia warszawskiego pochłonął mnie pewien eksperyment "kulinarny", ktory podsumuję gdy się skończy. Tymczasem, jako że upały były uprzejme powrócić  - błyskawiczny, owocowy i jak zwykle bardzo prosty deser z bitą śmietaną.

Bita śmietana

Puszkę mleka kokosowego wstawiamy do lodówki na kilka godzin dzięki czemu oddziela się bardzo ładnie "woda" i "śmietanka". Gęstą śmietankę zbieramy i ubijamy z łyżeczką cukru trzcinowego.

Dowolne owoce - tym razem banany i borówkę amerykańską - blendujemy, przelewamy w foremki jakie tam posiadamy i mrozimy. Podajemy z bitą śmietaną.

 

 

 

czwartek, 26 lipca 2012, vegan_miumiu

Polecane wpisy

Komentarze
2012/08/19 00:58:26
Aaa to też chcę zjeść !!
nie mam dostępu do borówki amerykańskiej ;/
Hmm co Sugerujesz, jako zamiennik do banana bo chętnie zrobiła bym sobie ten deserek
plus ta śmietanka z mleka kokosowego - mniam, mniam :)
-
2012/08/19 15:12:46
Cokolwiek - maliny, jagody. Albo zrób z samych malin z odrobiną cukru pudru. Też jest obłędnie pyszne. Bo sama borówka za cierpka, ale sama malina - czemu nie :)